Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

Szczawnica

Dzień Dobry TVN

Szczawnica

Co warto wiedzieć o Szczawnicy?

Szczawnica to miejscowość leżąca nad potokiem Grajcarkiem oddzielającym Beskid Sądecki od Pienin. Choć duża część miasta leży w Beskidzie to budowa geologiczna i rzeźba terenu przypomina bardziej Pieniny, szczególnie w tych miejscach, z których tryskają szczawnickie wody. To wodom, nazywanym przez górali szczawami (stąd nazwa miasta), Szczawnica zawdzięcza swoją funkcję uzdrowiskową. Symbolem miasta jest też Dunajec - górska rzeka tworząca piękny pieniński przełom. Na urok miasta składa się pienińska przyroda i architektura nawiązująca do szwajcarskich kurortów. Szczawnicę, jednym z najpiękniejszych Polskich uzdrowisk, uczynił Józef Szalay - najbardziej znany właściciel miasta.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Kraków - Szczawnica (A.Langowski - http://szczawnica-krakow.pl/)
  • Kraków - Szczawnica (Didi trans - http://diditrans.pl/)
  • Kraków - Szczawnica (Sioło-Trans - http://www.siolatrans.pl/)
  • Katowice - Kraków - Nowy Targ - Szczawnica (www.flixbus.pl)

Transport własny: 

KRAKÓW - SZCZAWNICA:

W drodze do Szczawnicy

Rabka Zdrój - uzdrowisko dedykowane dzieciom. Znajduje się tu Park Rozrywki Rabkoland i Muzeum Górali i Zbójników. 

Chabówka - wioska ze Skansenem Taboru Kolejowego. Okazjonalnie kursują stąd pociągi retro.

Nowy Targ - podhalańskie miasteczko z pięknym kościołem świętej Anny, regionalnym targiem i pysznymi lodami!

Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.

Łopuszna - podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera.

Grywałd - drewniany kościół św. Marcina z XV wieku (Szlak Architektury Drewnianej).

Krościenko nad Dunajcem - miejscowość na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. 

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Palenica - niezbyt wysoki szczyt, na który prowadzi kolejka. Z góry rozpościerają się piękne widoki i znajduje się tam wiele atrakcji, zarówno zimowych, jak i letnich oraz punkty gastronomiczne. 

Promenada nad Grajcarkiem - piękny deptak prowadzący nad potokiem wśród pienińskich szczytów.

Zabudowa uzdrowiskowa - przepiękna, typowa dla Szczawnicy architektura widoczna w wielu budynkach np. drewnianej willi Englander.

Plac Dietla - leżą przy nim najważniejsze obiekty uzdrowiska - Dom Zdrojowy, czy Pijalnia wód “Jan”.

Spływ Dunajcem - to jedna z największych atrakcji miasta, spływ prowadzony jest przez prawdziwego Flisaka. 

Ścieżka wzdłuż Dunajca - prowadzi do granicy słowackiej, do Czerwonego Klasztoru. Po drodze można zobaczyć Pawilon Przyrodniczy. Dostępna dla pieszych i rowerzystów. 

Pieniński Park Narodowy - to niesamowita przyroda i geologia. Piękne Szlaki prowadzą na Trzy Korony, Sokolicę, przez Wąwóz Szopka, czy na Zamek św. Kingi. 

Muzeum Pienińskie - warto zobaczyć wystawę poświęconą historii uzdrowiska i góralom pienińskim.

Jaworki i Szlachtowa - to najbardziej na zachód wysunięte miejscowości zamieszkiwane przez Łemków. W Szlachtowej znajduje się Muzeum Pienińskie. Z obu miejscowości prowadzą szlaki w Małe Pieniny i Rezerwaty Przyrody.

Wąwóz Homole - jeden z najpiękniejszych Rezerwatów w Pieninach.

Małe Pieniny - pasmo Pienin rozciągające się na wschód od Szczawnicy, z najwyższym pienińskim szczytem - Wysoką. Można stąd oglądać piękne widoki na Pieniński PN.

Rezerwat Biała Woda  - to rezerwat chroniący piękne formacje skały i pozostałości po mieszkających tu Łemkach.

Pieniny Spiskie - to najniższa i najspokojniejsza część Pienin o bardzo sielskich krajobrazach. 

Unikatowe

Unikatowych rzeczy w Szczawnicy jest dużo. Koniecznie trzeba przyjrzeć się szczawnickiej architekturze, to dzięki niej uzdrowisko porównywane jest do szwajcarskich kurortów. Koniecznie trzeba też poznać górali pienińskich. Choć czerpią z tradycji podhalańskich i spiskich, to przez wieki wykształcili swoją, unikatową kulturę. Warto zobaczyć ekspozycję w Muzeum Pienińskim i wybrać się na jedną z licznych imprez regionalnych lub poznać prawdziwego flisaka na spływie Dunajcem. Koniecznie trzeba też doświadczyć bliskości pienińskiej przyrody. Szczawnica graniczy z Pienińskim Parkiem Narodowym przepełnionym różnorakimi gatunkami roślin i zwierząt. Warto wybrać się na szlak, niekoniecznie ten najpopularniejszy, by podziwiać kolorowe kwiaty, zioła i inne rośliny.

Uzdrowisko Szczawnica

W Szczawnicy występują wody wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodowe, bromkowe i borowe. Leczy się tu głównie choroby układu oddechowego (m.in. alergie, astmę czy przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych) oraz choroby układu ruchu (choroby kręgosłupa, reumatyczne, zapalenia stawów). Zaleca się picie wody z licznych źródeł, popularne są także kąpiele, inhalacje oraz okłady parafinowe i borowinowe. Wśród zabiegów jest też fizjoterapia, krioterapia i klimatoterapia, czyli leczenie klimatem górskim. To właśnie klimat Pienin i ich przyroda wpływają na popularność uzdrowiska. W zależności od stanu zdrowia zalecane są spacery pienińskimi ścieżkami czy choćby przebywanie w Parku Zdrojowym.

Cenne porady

 

  • W Szczawnicy można znaleźć różne atrakcje przez cały rok! W zimie warto skorzystać z możliwości uprawiania sportów zimowych, a latem ze sportów wodnych i uroków górskich wędrówek. Wysoki sezon to z pewności zima i lato. Jednak Pieniny przyciągają także wiosną, kiedy zakwitają kolorowe kwiaty oraz jesienią, gdy góry przybierają złote barwy.
  • Szczawnica leży w górach. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą sportowego ubrania oraz wygodnych butów. Wybierając się na liczne koncerty i wydarzenia kulturalne przyda się też coś bardziej eleganckiego.
  • Warto zabrać ze sobą kije trekkingowe lub rower, lub pomyśleć o wypożyczeniu takich sprzętów.
  • Pieniny to góry licznie odwiedzane, zarówno przez miejscowych, jak i przyjezdnych, warto rozważyć mniej popularne szlaki lub wybrać się w góry w środku tygodnia.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.