Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...

Uście Gorlickie

Dzień Dobry TVN

Uście Gorlickie

Co warto wiedzieć o Uściu Gorlickim?

Uście Gorlickie to gmina, która leży w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, tuż przy słowackiej granicy. Położona w niej miejscowość Wysowa- Zdrój to spokojne uzdrowisko, w którym można się z relaksować, ale i skorzystać z okolicznych atrakcji. Choć właściwości lecznicze miejscowych wód odkryto kilkaset lat temu, to nadal jest to bardzo kameralne miejsce otoczone przez łagodne, nieopanowane jeszcze przez turystów góry. Można znaleźć tu mało uczęszczane, piękne i ciekawe szlaki. Okoliczne wioski często zamieszkane są przez kilkunastu mieszkańców, a mamy tu i takie, w których nie mieszka już nikt. Na polanach znaleźć można pozostałości po starych chatach zamieszkałych przez żyjących tu niegdyś Łemków. Gminie uroku dodają przydrożne kapliczki, kamienne krzyże, stare cmentarze i drewniane cerkwie. Uzdrowisko będzie idealne dla tych, którzy szukają wyciszenia, ale i miejsc z ciekawą, nieodkrytą historią. W centrum Wysowej-Zdrój znajduje się Park Zdrojowy z pijalnią wód.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

 • Kraków - Nowy Sącz- Gorlice (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
 • Krynica - Gorlice (Voyager - https://www.voyager-transport.pl)
 • Gorlice - Wysowa (Voyager - https://www.voyager-transport.pl/)
 • Warszawa - Dębica - Jasło - Gorlice (Miś - http://miskrosno.pl/)
 • Krosno - Klimkówka (Dromader - https://krosno24.pl/busy/dromader/krosno-klimkowka)
 • Gorlice - Sękowa - Wapienne/Gładyszów (Libropol - http://www.libropol.com.pl/rozklad-jazdy/2)

Transport własny: 

TRASA TARNÓW – GRYBÓW

W drodze do Uścia Gorlickiego

Tarnów - miasto z renesansowym rynkiem, nazywane Polskim Biegunem Ciepła.

Tuchów - barokowa Bazylika Nawiedzenia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Ciężkowice - Rezerwat Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze.

Kąśna Dolna - Dworek Paderewskiego z Parkiem i ścieżkami edukacyjnymi.

Bobowa - Europejskie Centrum Koronki Klockowej, a także piękna Synagoga i Kirkut.

Stróże - pasieka “Sądecki Bartnik” z interaktywną ekspozycją.

Sękowa - drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba (UNESCO i Szlak Architektury Drewnianej).

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Wysowa Zdrój - Park Zdrojowy i Pijalnia Wód, liczne ścieżki spacerowe w obrębach Wysowej i szlaki w Beskid Niski, Cerkiew św. Michała Archanioła.

Szlak Architektury Drewnianej: Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej (UNESCO), Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach (UNESCO), Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu (UNESCO), Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Hańczowej.

Rezerwat Przyrody Kornuty - chroni niezwykłe, owiane legendami formacje skalne.

Magurski Park Narodowy - to najpiękniejsze zakątki Beskidu Niskiego.

Klimkówka - zbiornik zaporowy na Ropie z wieloma atrakcjami rekreacyjnymi.

Szymbark - renesansowy Kasztel, Skansen Wsi Pogórzańskiej i zabytkowy Kościół św. Wojciecha.

Grybów - zabytkowy rynek, neogotycka Bazylika Mniejsza, rekonstrukcja średniowiecznego zamku. Zagroda Maziarska w Łosiu - skansen etnograficzny prezentujący historię maziarstwa i życie Łemków. 

Łemkowska Zagroda Edukacyjna Gładyszów - to miejsce, w którym można poznać bliżej kulturę Łemków. Oprowadza sam gospodarz. Możliwe są też warsztaty i degustacje regionalnych potraw.

Stadnina Koni Huculskich Gładyszów - stadnina z końmi huculskimi. Można wybrać się na rajd, a w zimie na kulig. Znajduje się tu też regionalna karczma.

Gorlice - zabytkowy rynek  i muzeum PTTK poświęcone I Wojnie Światowej i Bitwie Gorlickiej.  
Muzeum ropy naftowej na Magdalence - ropa naftowa długo była wielkim skarbem regionu.

Święta góra Jawor - miejsce objawień Maryjnych, miejsce święte uznawane przez prawosławnych, znajduje się tu Cerkiew Opieki Matki Bożej.

Unikatowe

Unikatowy jest sam Beskid Niski. To najbardziej dzikie góry w Polsce odwiedzane przez niewielką ilość turystów, są mocno zalesione i niskie — nie znajdziemy tu zbyt wielu miejsc z widokowymi panoramami, ale wędrówka po tutejszych lasach jest równie ciekawa. Beskid Niski kryje w sobie wiele niesamowitych zakątków związanych z Łemkami oraz I i II Wojną Światową. Na leśnych polanach można dostrzec fundamenty starej chaty czy powojenny cmentarz. Warto poznać też kulturę Łemków. To niezwykle ciekawa grupa, która kiedyś zamieszkiwała te tereny licznie, a po wysiedleniach powojennych ich wioski niemal całkowicie opustoszały. Dziś kultura łemkowska odżywa, w regionie organizowane są różne festiwale, warsztaty i koncerty!

Uzdrowisko Wysowa- Zdrój

Naturalnym bogactwem gminy są wody mineralne - to je stosuje się w leczeniu różnych schorzeń. W Wysowej-Zdrój leczy się choroby układu trawiennego, choroby dróg oddechowych, cukrzycę, otyłość, choroby układu moczowego oraz choroby ortopedyczno — urazowe. Wśród zabiegów zalecanych w  uzdrowisku zawsze znajduje się picie wód mineralnych oraz kąpiele. Ponadto w uzdrowisku proponuje się wiele zabiegów dopasowanych do konkretnych schorzeń, m.in.: fizjoterapię, okłady borowinowe, masaże, inhalacje, światłolecznictwo, termoterapię czy elektroterapię. Duże znaczenie ma też leczenie klimatem. Lekarze często zalecają spacery po okolicznych lasach.

Cenne porady
 • Region jest ciekawy o każdej porze roku, a dużą zaletą jest fakt, że nie ma tu zbyt wielu turystów.
 • W zimie można uczestniczyć w kuligach i łemkowskich biesiadach oraz uprawiać sporty zimowe, a w cieplejsze miesiące wybrać się na organizowane tu festiwale m.in. w lipcu na festiwal Łemkowska Watra w Zdyni, a we wrześniu na Święto Rydza w Wysowej- Zdrój
 • W regionie znajdziesz wiele klimatycznych agroturystyk
 • Beskid Niski to małe miejscowości, w których może brakować bankomatów i możliwości płacenia kartą, warto zaopatrzyć się w gotówkę.
 • Warto zabrać ze sobą kije trekkingowe — jest tu sporo pięknych szlaków o różnym stopniu trudności. Zabierz ze sobą też wygodny, sportowy strój.
 • W lecie nie trzeba obawiać się upałów, ponieważ mocno zalesiony Beskid Niski właśnie wtedy jest najprzyjemniejszy.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.